Merkezi İspanya’nın başkenti Madrid’de bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Turizm Örgütü (DTÖ),dünyadaki destinasyonların %72’sinin uluslararası turizme kapalı olduğunu açıkladı

Merkezi İspanya’nın başkenti Madrid’de bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Turizm Örgütü (DTÖ)‘den yapılan yazılı açıklamada, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınından dolayı dünyadaki destinasyonların %100’üne denk gelen 217 ülkede seyahat kısıtlamalarının devam ettiği, bu ülkelerin 156’sında (%72) ise sınırların uluslararası turizme tamamen kapalı olduğu bildirildi.

Covid-19’un uluslararası turizme etkisiyle ilgili 27 Nisan’dan bu yana yapılan bir araştırmayı yayımlayan DTÖ; seyahat kısıtlamalarının, destinasyonların %75’inde son 3 aydır, %25’inde ise son 2 aydır uygulandığını duyurdu.

Şimdiye kadar hiçbir destinasyonda seyahat kısıtlamalarının kaldırılmadığı vurgulanan açıklamada, bu konuyla ilgili uluslararası görüşmelerin sürdüğü belirtildi.

DTÖ, geçen haftalarda yaptığı açıklamada, Covid-19’dan dolayı 2020’de dünyada turist sayısının bir önceki yıla nazaran yaklaşık %80 azalacağı öngörüsünde bulunmuştu.

DTÖ, bu yıl uluslararası turizmde, “850 milyon ila 1 milyar 100 milyon turist kaybı, 910 milyar ila 1,2 trilyon dolarlık ekonomik kayıp ve 100 milyon ila 120 milyon arasında iş kaybı” tahmin ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz